Головна » Файли » Методична робота та матеріали для учнів » 10 клас Історія України

Становлення однопартійної системи в Україні
23.01.2016, 21:07

Легальні партії, які діяли в Україні на початку 1920-х рр.

Утворення, цілі, керівники

Їх ліквідація

Українська комуністична партія (боротьбис­тів) — УКП(б)

У 1918 р. від Української партії соціалістів-революціонерів відокремилася гру­па лівих, які створили партію боротьбистів (від назви їхнього цен­трального друкованого органу — газети «Боротьба»). Лідерами партії були Г.Гринько, В. Блакитний, П. Любченко, О.Шумський та ін.

Серед основних гасел: соцалізація землі, створення окремої Української червоної армії, постійне наголошування на перспективах створення всесвітньої федерації радянських республік і протиставляння цієї ідеї можливому відновленню Російської Імперії в «радянських формах» 

Після відмови про вступ до III Інтернаціоналу, під тис­ком РКП(б) саморозпустилася, а її члени були прийняті до КП(б)У на основі індивідуального членства (1920 р.)

Група демократичного централізму в РКП(б) — децисти

Група в складі РКП(б) на чолі із Т.Сапроновим, яка не погоджувалася з політикою «воєнного комунізму»: мілітаризацією керівництва економікою, з формуванням для роботи в народному господарстві «трудових військових частин».

ЦК РКП(б) відкликав з України всіх лідерів децистів. Переобрано склад ЦК КП(б)У (1920 р.)

Українська партія лівих соціалістів- революціонерів (борьбисти) — УПЛСР(б)

Ліва фракція всеросійської Партії Соціалістів-Революціонерів в Україні, яка в 1918 р. об'єдналася навколо газети «Борьба» під назвою УПЛСР (борьбистів). Лідерами партії стали Євген Терлецький, М. Алексєєв, В. Качинський та інші.

Борьбисти оголосили про своє визнання радянської влади та бажання співробітничати з КП(б)У. Водночас замість диктатури пролетаріату обстоювали так звану диктатуру трудових класів.

Під тиском РКП(б) саморозпустилася, а її члени бу­ли прийняті до КП(б)У на основі індивідуального членства (1920р.)

Українська комуністична партія — УКП (укапісти)

Партія, створена на установчому з'їзді 22-25 січня 1920 року. УКП підтримувала створення демократичної УНР, але домагалася переростання української національно-демократичної революції на соціальну, а УНР — на самостійну УРСР. УКП виступала проти насадження в Україні радянської системи ззовні й обстоювала творення її тільки внутрішніми силами української революції

Через свою нечисленність і незначний вплив проіснувала до 1925 р.

Категорія: 10 клас Історія України | Додав: ekarkusha
Переглядів: 933 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar